Atletická noha ako problém športovcov

Radi a často športujete? Hovorí sa, že v zdravom tele, zdravý duch. Ale na druhej strane sa hovorí aj to, že všetkého veľa škodí. A to platí aj pri činnostiach, ktoré by nás mali udržať dlhodobo fit. Kritické sú práve také športy, pri ktorých sú vaše nohy dlhodobo v obuvi uzatvorené, čo môže spôsobiť vznik plesne. Ak táto mykóza vznikne v dôsledku pravidelného nevetraného športovania, hovoríme o tzv. atletickej nohe. Dá sa tomuto problému nejako predísť? Má nejaké riešenia, ak už vznikne? O všetkých vašich možnostiach vás v tomto článku informujeme.

Môže za pleseň na nohách nesprávna hygiena?

Nanešťastie, bez ohľadu na to, či dodržiavate správnu hygienu alebo nie, nie vždy sa dá zamedziť vzniku tejto kožnej choroby tým, že sa pravidelne umývate. Preto je možno na mieste odpovedať na otázku: „prečo niekto trpí syndrómom atletickej nohy“ resp. „z čoho vzniká mykóza“? Nakoľko ide o plesňové hubovité kožné ochorenie, na odpoveď by ste možno prišli aj sami.

Už aj obyčajné huby vyskytujúce sa v lese porastú len tam, kde je dostatočná vlhkosť a teplo. Na suchu a v zime určite neporastú. A práve preto je atletická noha problémom špeciálnej kategórie športovcov – atlétov. Behanie, dlhodobé bicyklovanie, lyžovanie, futbal, hokej či akékoľvek iné športy, pri ktorých musia byť vaše končatiny dlhodobo uväznené, mnohokrát bez prístupu vetrania, sú pre toto ochorenie živnou pôdou. Vlhko spojené s dlhodobým udržiavaním tepla v obuvi je prvotnou príčinou tejto choroby.

Takže, ak sa pleseň na tzv. atletickej nohe rozvinie, ani neustále drhnutie tejto situácii nepomôže. Práve naopak, môže ju len zhoršiť. Problém sa nenachádza len na povrchu kože, ale aj pod ním. To znamená, že ho je potrebné liečiť a riešiť od základov, nielen povrchovo. Samozrejme, nižšie sa dozviete, ako na to.  Na vznik tohto ochorenia môžete byť o to náchylnejší, pokiaľ je stav vašej atletickej nohy nie celkom v poriadku. Napr. máte drobné ranky, ktoré rýchlo navlhnú, či pľuzgiere, otlaky atď.

Chcete sa zbaviť atletickej nohy?

fresh fingers

Nakoľko ide o prenosné ochorenie, je veľmi dôležité dbať na správne hygienické návyky, i keď len to často nepomôže a je potrebné aplikovať aj iné prípravku. Dobrým príkladom na to, ako ho môžete „chytiť“ je časté využívanie sáun, bazénov, či verejných spŕch na boso atď.

Odumretá koža od prenášača s počiatočnou plesňou na nohách a nechtoch sa na vašom chodidle usadí veľmi rýchlo. Ak sa ale bazéna nechcete vzdať, zvoľte si radšej taký, ktorý má chladnejšiu vodu. Riziko získania tejto choroby je v tomto prípade veľmi nízke.

Pleseň na nohách a jej príznaky

Na postihnutých oblastiach chodidla sa môžu objaviť biele fľaky. Táto diagnóza sa však môže prejavovať aj tak, že koža bude suchá, popraskaná. Môže ju sprevádzať šúpanie, svrbenie a pálenie, najčastejšie medzi prstami na nohách, čo je jasným príznakom plesne. Ak sa toto ochorenie nelieči, rozšíriť sa môže aj ďalej.

Vyzuté bežecké topánkyAtletická noha nemusí byť len problémom pokožky chodidiel, ale mykóza sa môže vyskytnúť aj na nechtoch. Taktiež nejde o nič príjemné. Vizuálne môžu tieto postihnuté oblasti zmeniť svoju farbu (dosiva, dohneda, dožlta), svoj tvar (môžu sa deformovať) a dokonca môže neskoré štádium tohto ochorenia zapríčiniť aj odlupovanie nechtov od lôžka. A to už určite nebude nepríjemné len vizuálne, ale aj fyzicky.

Aby sa táto hrozba netýkala aj vás, je dôležité rešpektovať niekoľko zásad, diagnózu podchytiť včas a pleseň na atletických nohách a nechtoch vhodne liečiť. Pozor si dávajte už na vyššie uvedené problémy ako napr. drobné ranky, ktoré môžu pri behaní rýchlo namokvať a spôsobovať veľké bolesti, okrem iného aj vznik plesne.

Domáca prírodná liečba verzus liečba pomocou prípravkov

Atletická noha je problémom, ktorý trápil už aj naše staré mamy a otcov. Pochopiteľne, nie z dôvodu, žeby náruživo športovali, ale skôr z ťažkej práce, ktorá ich chodidlám taktiež dávala pekne zabrať. Nehovoriac o tom, že obuv v tých časoch nebola ľudským podmienkam prispôsobená. Preto sa niektoré riešenia tohto kožného ochorenia nachádzajú aj v oblasti panenskej prírody, ku ktorej mali prístup aj naši predkovia.

Na atletickú nohu by mál údajne zaberať domáci recept pozostávajúci z kúpeľa či už so sódou bikarbónou, s octom, s citrónom, s tea tree olejom či obyčajnou soľou, čo priaznivo pôsobí aj na pleseň na nechtoch, nielen na kožu ako takú. Je hlavne na vás, či sa rozhodnete takúto domácu liečbu podstúpiť alebo nie. Trvanie liečenia môže byť o niečo dlhšie v porovnaní s konkrétnymi prípravkami, no určite jeho účinky nepopierame.

Možno vás zaujíma konkrétnejšie riešenie resp. prípravok proti plesni atletickej nohy. Na trhu máte k dispozícii univerzálne liečivá pre mužov aj pre ženy, vo forme tabletiek či už na predpis alebo bez predpisu, antimykotického krému, spreju, masti, gélu atď. Ponúkajú sa vám rôzne značky za rôzne ceny. Takže to finálne a najlepšie pre vás si musíte určiť sami, možno na základe cenovej relácie, možno na základe recenzií produktu alebo výrobcu a možno na základe skupenstva prípravku na liečbu atletickej nohy.

Prevencia je veľmi dôležitá

Určite sme našim článkom nechceli nikoho vystrašiť, len upozorniť na možné riziká. Rovnako sme vás nechceli od pravidelného športovania odradiť, len zdôrazniť aj jeho temné zákutie. Pokiaľ sa nerešpektujú určité zásady, môže to prispieť k vzniku atletickej nohy. Ide napr. o tieto. Obuv, ktorú si kupujete a ktorú plánujete nosiť dlhodobejšie, pravidelne dezinfikujte. Pri jej výbere dbajte na to, aby správne „dýchala“ resp. umožňovala vašim chodidlám dýchať. Ináč dôjde veľmi ľahko k zapareniu a vzniku tohto plesňového kožného ochorenia, ktoré trápi športovcov a ich atletickú nohu.

Chcete vyliečiť Vašu atletickú nohu?

fresh fingers

Ak si už počas vykonávania športu uvedomujete, že obuv máte na sebe už tak dlho, že cítite mokrosť, odporúčame vám si ich vyzuť, chodidlá prevetrať a obuv dobre vysušiť. Samozrejme pri vytrvalostnom behaní uprostred lesa to možno nebude najlepší nápad. No o to viac sa sústreďte na dostatočnú hygienu a špeciálne kúry na atletickú nohu po návrate domov.

Pravidelnú výmenu ponožiek a ich dezinfekciu zmieňovať určite nemusíme, ale predsa nič nenechávame na náhodu. K vzniku atletickej nohy môže prispieť aj požičiavanie obuvi či ponožiek. Aby ste si domov neodniesli spolu so športovým zážitkom aj iné prekvapenie, radšej zainvestujte do vlastnej obuvi.

Záver

Už aj atletická noha má svoje riešenie. Či už hľadáte kroky na prevenciu alebo prípravky na jej liečbu, verím, že našim článkom sme vám pomohli. Niektoré prípravky proti plesni fungujú nielen ako liečebná metóda, ale aj ako prevencia. A práve tie by sa mohli vám, športovcom, hodiť najviac. Či im dáte šancu a svoje chodidlá pred prípadným vznikom tohto plesňového ochorenia ochránite, je len na vás.