Domáca liečba a recepty proti plesni na nohách

Pleseň na nohách, odborne označovaná ako tinea pedis, je veľmi častou plesňovou infekciou kože na chodidle a je dokonca schopná rozšíriť sa na dlaň, slabiny a iné časti tela.

Máte problém s plesňou na nohách a chcete sa jej ľahko zbaviť?

fresh fingers

Táto infekcia je spôsobovaná hubou zvanou tinea pedis, miluje vlhké a teplé prostredie – vaše chodidlá zakryté ponožkami a topánkami sa tak stávajú ideálnym prostredím na jej vývin a rozkvet.

Medzi tie viac spozorovateľnejšie symptómy tohto ochorenia patria: nadmerné svrbenie medzi prstami, pocit pálenia, pľuzgiere, olupovanie kože, suchá koža a odfarbenie nechtov na nohách.

Riziko vzniku takéhoto ochorenia sa zvyšuje s nadmerným potením, oslabeným imunitným systémom, drobnými zraneniami na koži alebo nechtoch, častým nosením uzavretej obuvi a nesušením si vlhkých chodidiel.

U mužov je vyššia pravdepodobnosť vzniku takéhoto ochorenia než u žien, presný dôvod pre tento jav zatiaľ nie je známy.

Tak ako u iných plesňových infekcií, mykóza nôh je schopná rozšíriť sa z jednej osoby na druhú vďaka kontaktu s kontaminovanými povrchmi. Je taktiež schopná rozšíriť sa z jednej časti vášho tela na druhú, a tak je dôležité aby ste vyliečili infikované miesto čo najskôr.

Správna starostlivosť o kožu a správna hygiena môže pomôcť liečiť ako aj zabrániť vzniku plesni na nohách a nechtoch. Vo väčšine prípadov je možné vyliečiť takúto pleseň na nohách aj vďaka domácim receptom.

Tu je 10 najlepších domácich receptov na mykózu nôh.

1. Cesnak

Výskum preukázal, že zlúčenina zvaná ajoén, nájdená v cesnaku, má prirodzené protiplesňové a antibakteriálne účinky.

 1. Rozdrvte jeden strúčik cesnaku a pridajte dve či tri kvapky olivového oleja aby ste vytvorili pastu.
 2. Túto pastu následne aplikujte na postihnuté miesto.
 3. Ponechajte pôsobiť na polhodinu.
 4. Následne si miesto dôkladne opláchnite s vodou a protiplesňovým mydlom. Nezabudnite si poriadne vysušiť pokožku.

Tento liek používajte denne počas niekoľkých týždňov, týmto spôsobom toto ochorenie vyliečite a zabránite jeho návratu.

2. Ocot

Kyslé vlastnosti octu pomáhajú ničiť plesne a znižujú úrovne zásaditých látok na pokožke, čo efektívne zabráni rýchlemu šíreniu sa plesni. Ocot taktiež pomáha vysúšať extra vlhkosť z vašich chodidiel, čo urýchľuje proces liečenia.

 • Pripravte si kúpeľ na chodidlá. Zmiešajte ocot spolu s teplou vodou. Do takéhoto roztoku si namočte chodidlá na cirka 15 minút raz alebo dvakrát do dňa. Nohy si následne poriadne vysušte. Proces zopakujte počas celého týždňa, alebo dokým sa nezbavíte infekcie samotnej.
 • Zmiešajte jeden pohár vody a octu. Postihnuté miesto si umyte s antiseptickým mydlom a potom namočte vatovú guľôčku do tohto octového roztoku. Aplikujte ju na postihnuté miesto a ponechajte pôsobiť na 20 minút. Potom si miesto očistite s vlhkým uteráčikom a následne si to osušte. Proces opakujte dvakrát do dňa počas niekoľkých týždňov.

3. Jogurt

Jogurt obsahuje aktívne bakteriálne kultúry, ktoré sú veľmi účinné v boji proti plesňovým infekciám ako je pleseň na nohách a nechtoch. Živé acidofilné baktérie obsiahnuté v jogurte pomáhajú udržiavať plesňové a bakteriálne infekcie na uzde. Kupujte čistý biely jogurt so živými, aktívnymi kultúrami.

 • Aplikujte jogurt na postihnuté miesto a nechajte ho vysušiť. Potom to miesto opláchnite s vlažnou vodou a dôkladne osušte. Tento proces opakujte dvakrát do dňa počas nasledujúcich týždňov.
 • Zjedzte jeden čistý jogurt ráno a večer. Môžete si pridať o dve jogurty viac, pokiaľ je vaša mykóza nôh vážnejšia. Jedzte jogurt denne, dokým sa infekcia nestratí úplne.

4. Soľ

Nalievanie čaju do nádobySoľ je ďalší účinný domáci liek na mykózu nôh. Pomáha ničiť plesne ktoré spôsobujú takýto druh bolestivej kožnej infekcii.

 1. Nalejte liter vlažnej vody do lávora a pridajte šesť čajových lyžičiek soli.
 2. Do roztoku si namočte chodidlá, nechajte ich namočené od 5 do 10 minút. Následne použite uterák a dôkladne ich vysušte.
 3. Použite trochu sódy bikarbóny medzi vaše prsty na nohách, aby udržali tieto miesta bez akejkoľvek vlhkosti.

Tento proces zopakujte štyrikrát či päťkrát do dňa, dokým si nevšimnete zlepšenie.

Poznámka: Nepoužívajte tento postup pokiaľ máte otvorené rany na chodidlách.

5. Čajovníkový olej

Čajovníkový olej je silné antiseptikum obsahujúce protiplesňové účinky ktoré pomôžu zničiť plesne a zabránia im rozšíriť sa ďalej.

 • Zmiešajte rovnaké časti 100% čistého čajovníkového a olivového oleja. Zmes naneste a vmasírujte na postihnuté miesto dvakrát do dňa. Tento proces opakujte počas nasledujúcich týždňov aby ste zabránili opakovanému výskytu tohto nepríjemného kožného problému.
 • Druhý spôsob je, že zmiešate tri časti čajovníkového oleja a gélu z aloe vera. Zmes vmasírujte na postihnuté miesto dvakrát do dňa, počas šiestich až ôsmych týždňov.

6. Čaj

Aj čajové sáčky môžu byť použité na vyliečenie plesni na chodidlách. Čaj totižto obsahuje kyselinu trieslovú, tá pomáha v obmedzovaní plesňovej aktivite a pomáha udržiavať nohy v nevlhkom prostredí.

 1. Namočte päť čajových sáčkov (najlepšie čierny čaj) v štyroch hrnčekoch vriacej vody na 5 minút. Pokojne môžete použiť akékoľvek druhy, okrem bylinných.
 2. Nechajte vodu vychladnúť.
 3. Namočte si do tohto čajového kúpeľa vaše nohy na polhodinu. Po uplynutí času si chodidla poriadne vysušte.

Zopakujte dvakrát denne, počas piatich alebo šiestich týždňov.

7. Škorica

Škorica je spoľahlivý a účinný liek proti plesni na nohách, vďaka jej protiplesňovým a antiperspiračným vlastnostiam.

 1. Rozlámte 8 až 10 škoricových strukov na malé kúsky. Tieto kúsky následne pridajte do štyroch hrnčekov vriacej vody.
 2. Výslednú tekutinu nechajte na nízkom stupni počas 5 minút, potom ju ponechajte na 45 minút.
 3. Do roztoku si namočte chodidlá aspoň na polhodinu. Potom si dôkladne vysušte nohy.

Opakujte denne pred spánkom, počas jedného až dvoch mesiacov.

8. Olivový list

Olivový list má protiplesňové a antimikrobiálne vlastnosti ktoré pomáhajú ničiť plesne spôsobujúce mykózu nôh.

 1. Rozmeľte pár olivových listov do pasty.
 2. Použite vatové guľôčky, aby ste aplikovali túto pastu na postihnuté miesto.
 3. Miesto zakryte páskou. Ponechajte pôsobiť na polhodinu.
 4. Miesto následne opláchnite s vlažnou vodou a osušte dôkladne.

Tento proces opakujte raz alebo dvakrát do dňa počas dvoch týždňov aby ste úplne eliminovali tento problém. Môžete použiť aj extrakt z olivových listov aby ste sa zbavili rôznych plesňových a kvasinkových infekcií.

Chcete vyliečiť pleseň na nohách?

fresh fingers

9. Cibuľa

Cibuľa má protiplesňové, antibiotické a protizápalové účinky ktoré pomáhajú liečiť pleseň na nohách. Cibuľa účinne ničí plesne a zabraňuje ich rozšíreniu.

 1. Rozmeľte dve cibule a získajte z nich šťavu za pomoci sitka.
 2. Postihnuté miesto si umyte s protiplesňovým mydlom, následne aplikujte cibuľovú šťavu.
 3. Ponechajte pôsobiť na polhodinu.
 4. Miesto si umyte s vlažnou vodou a poriadne vysušte.
 5. Aplikujte púder/mastencový prášok aby ste udržali miesto bez vlhkosti.

Opakujte dvakrát denne aspoň počas celého mesiaca, aby ste získali pozitívne výsledky.

10. Sóda bikarbóna

Aj sóda bikarbóna môže byť použitá na liečenie atletickej nohy. Pomáha vysúšať postihnuté miesto na chodidlách, zatiaľ čo neutralizuje pH hladinu pokožky.

 • Pridajte trošku vody na jednu lyžicu sódy bikarbóny, takto získate pastu. Pastu následne vmasírujte medzi prsty na nohách. Ponechajte pôsobiť na pár minút, potom si miesto opláchnite s vlažnou vodou a poriadne si nohy utrite. Opakujte dvakrát či trikrát do dňa počas niekoľkých týždňoch aby ste zabránili plesni v rozširovaní.
 • Taktiež vysypte trošku sódy bikarbóny do vašich topánok a ponožiek, aby absorbovala vlhkosť a tak zabránila opätovnému výskytu plesňovej infekcii. Tento postup opakujte počas troch týždňov, aby ste získali čo najlepšie výsledky.

Tieto domáce recepty začnú a urýchlia liečebný proces. Avšak na to, aby zabrali, potrebujú čas – aspoň tri týždne. Ak sa symptómy zhoršia, navštívte lekára.