11 spôsobov ako sa zbaviť plesni na nechtoch

Jedným z najčastejších problémov, ktoré vznikajú kvôli prítomnosti kvasinky Candida, je pleseň na nechtoch. Nielenže sa tieto infekcie vyskytujú u ľudí veľmi často, no pri nesprávnej liečbe sa neustále vracajú. Veľmi zriedkakedy sa pacientom podarí zbaviť tohto problému rýchlo a bez toho, aby sa neobjavil znovu. A tak tu pre Vás máme jedenásť tipov, ktoré vám tento nepekný a dráždivý plesňový problém pomôžu liečiť, prípadne pôsobiť pri jeho prevencii.

 1. Čistota a sucho sú pre vaše chodidlá to najlepšie

Vždy sa snažte vaše nohy udržiavať v suchu a v čistote. Hoci si mnohí povedia, že to je samozrejmosť, nie vždy sa to rešpektuje, a tak má pleseň dostatok priestoru a času na jej rozvinutie či už na nechtoch alebo na nohách.

V skutočnosti je to tak, že pacienti si svoje chodidlá nesušia dostatočne, aj keď si možno myslia, že áno. Zanedbávaná oblasť sa týka najmä kožnému priestoru medzi prstami a za nimi. Nie vždy si uvedomujeme množstvo situácií, ktoré nám naše chodidlá dokážu zapariť počnúc nosením nevhodných topánok v teplom prostredí, premokavej obuvi počas dažďa pokračujúc náročnými workout cvičeniami vo fitness centre, kedy sa chodidlá spotia viac ako dosť.

Možno by ste to ani neboli povedali, no pleseň na nechtoch sa často objavuje aj v zime. Dôvodom je napríklad nosenie neprievzdušných rukavíc, ktoré kumulujú teplo rúk a tým ich dokážu zvlhčiť. To isté sa týka aj ponožiek v topánkach a botaskách, ktoré máme tendenciu práve v zimnom období navrstvovať. Vtedy je o to dôležitejšie dbať na častejšiu hygienu a pravidelnú výmenu ponožiek.

Chcete sa zbaviť plesni na nechtoch?

canespor krabička

Mimo športu a zimného obdobia však môže pleseň na nohách a nechtoch vzniknúť aj v dôsledku niektorých profesií. Nosenie gumákov či ťažkej pracovnej obuvi v rozvinutí tejto plesňovej infekcie len napomáhajú. Rizikoví sú napr. baníci, poľnohospodári atď. Továrenskí pracovníci, zvárači či dokonca atléti sú ďalší adeptmi na toto ochorenie, pretože každodenne nosia tú istú obuv bez toho, aby si uvedomovali, aký to môže maž dôsledok. Dokonca aj pracovníci v kancelárii nosia tie isté topánky niekedy aj 12 hodín denne, čo je určite dostatok času na vznik mykózy na nechtoch a nohách.

Preto nezabudnite udržiavať vaše chodidlá a ruky v čistote a suchu. Rovnako suchú a čistú  udržujte aj vašu obuv. Pokojne môžete použiť aj fén na to, aby ste sa zbavili prebytočnej vlhkosti medzi prstami napr. po sprchovaní alebo aj po tom, ako vás pristihne dážď atď.

 1. Byť bosý je lepšie

Ak vám to okolnosti dovoľujú, vyzujte sa. Chôdza na boso bez ponožiek umožní vzduchu lepšie cirkulovať a tým chodidlá prirodzene sušiť. Je to jeden z najlepších spôsobov ako ich udržať v zdraví. Pamätajte, že plesňovým infekciám sa darí v tmavom, teplom a vlhkom prostredí najviac. Nepotrebujú anaeróbne prostredie. To znamená, že keď sú vaše chodidlá voľné, plesne majú oveľa menej možností, kde sa môžu skryť a rozvíjať!

 1. Slňte sa

Jedna vec, ktorú majú plesňové infekcie spoločné s Drakulom je, že obaja neznášajú slnečné svetlo! Plesňové infekcie milujú vlhké, teplé a tmavé prostredie vašich spotených tenisiek. Pokiaľ ich ale vystavíte slnečnému svetlu, to vaše nohy vysušuje a osvetľuje so svojimi žiarivými lúčmi, takže sa plesne nemajú kde uchytiť. Stačí vám len 15 minút denne s chodidlami na slnku a mykóza bude na ústupe. Najlepšie prostredie na realizovanie takéhoto pasívneho boja je práve pláž, kde intenzívne slnečné svetlo, slaná voda a čerstvý vzduch – hlavní nepriatelia takejto plesňovej infekcie – pomôžu v liečení tohto problému. Je totiž dokázané, že ľudia, ktorí trávia množstvo času na pláži zriedkakedy trpia plesňovými infekciami.

 1. Meňte si ponožky

Meniť si ponožky pravidelne je veľmi dôležité, no rovnako dôležité je kupovať také ponožky, ktoré umožňujú vašim chodidlám dýchať. Bavlnené ponožky, tak ako bavlnená spodná bielizeň, sú vždy tou najlepšou voľbou. Ak chcete dať nohám trošku dodatočnej ochrany, použite prášok z čajovníka – buď priamo na vaše chodidlá, alebo ho nasypte do vašich ponožiek krátko predtým, ako si ich obujete.

 1. Pravidelne meňte obuv

Je zvykom, že ak si obľúbite niektoré vaše topánky, len zriedkavo vám napadne ich obmeniť s inými, napriek tomu, že toho máte v botníku na obmieňanie dosť. Veď na čo by ste ich aj  obmieňali, keď sa v nich cítite pohodlne? Práve preto, aby ste znížili riziko vzniku plesne na nechtoch či nohách. Pokúste sa vašu obuv meniť pravidelne. Ak si už topánky kupujete s tým zámerom, že ich budete nosiť dennodenne do práce, radšej si kúpte o 2-3 páry na viac, aby ste ich mohli obmieňať. Samozrejme nemusia byť z tej istej série. Pokiaľ sa vám ale nič iné nepáči, tak prečo nie.

Najvhodnejšou obuvou proti plesni sú sandále. Nakoľko sú otvorené, umožňujú nohe voľne dýchať a tak zbytočne nekumulujú to, čo nemajú. Nie v každej práci sú sandále prípustné, no po návrate z nej doprajte vašim nohám dosť vzduchu a neuzatvárajte ich do mäkkých a uzavretých papúč. Ak ale nechcete toto pohodlie zahodiť, pripomíname, že pokropenie papúč či sandál trochou prášku z čajovníka pomôže udržiavať mykózu na uzde!

 1. Prírodné lieky sú najlepšie

Pleseň na nohách a infekcie nechtov sú vo všeobecnosti brané ako nepríjemnosť, a nie ako choroba. Prečo by sme teda mali na liečenie alebo prevenciu takéhoto problému používať agresívne konvenčné lieky s možnými vedľajšími účinkami? Alternatívou sú rôzne domáce liečebné postupy. Faktom je, že prevencia je lepšia než samotné liečenie. Stačí len udržiavať nohu na vzduchu a slnku bez zbytočného prepotenia. Ak vám to situácia umožňuje trávte deň na pláži, prípadne využite liečivé účinky čajovníkového oleja či prášku, ktoré môžu vyriešiť mnoho menších problémov.

 1. Pravidelne svojim chodidlám doprajte kúpeľ

Existuje niekoľko rád, ktorými stav plesne na nechtoch a nohách dokážete zlepšiť. Je ňou aj špeciálny kúpeľ či už s obsahom soli, octu, špeciálnych olejčekov či byliniek atď. Medzi najúspešnejšie suroviny patrí jablčný ocot a soľ. Hoci si mnoho ľudí spája jablčný ocot s pitím, do chodidlového kúpeľa je taktiež skvelým prídavkom. Pridajte polovičku hrnčeka jablčného octu do lavóra teplej (nie horúcej) vody. Ak máte koloidné striebro, pridajte polovičku čajovej lyžičky. Následne si namočte chodidlá aspoň na 10 minút. Hneď po uplynutí doby si chodidlá položte na jemný a teplý uterák a poriadne ich vysušte. Na ich vysušenie pokojne použite fén nastavený na teplý stupeň a fúkajte ním pomedzi prsty. Keď sú suché, túto kúru ukončite použitím čajovníkového prášku.

Chcete vyliečiť nechtovú mykózu?

canespor krabička

 1. Liečba čajovníkom

Ako ste si už mohli všimnúť, jedna z najobľúbenejších prírodných ingrediencií na pleseň na nechtoch a nohách je práve čajovník. Presnejšie odporúčame austrálsku odrodu  (Melaleuca alternifolia). Prípady, kedy by tento výrobok v liečbe zlyhal, sú zriedkavé. Jeho použitie je veľmi ľahké – stačí namastiť chodidlá alebo časti rúk čajovníkovým olejom a počkať, kým sa vstrebe. Pleseň sa možno nevylieči cez noc, no pomaly ale isto spolu s predošlými tipmi, sa vaše chodidlá opäť dostanú do zdravého stavu.

 1. Umelé nechty

Nikdy, NIKDY nepoužívajte umelé nechty na pokrytie infikovaných nechtov. Hoci vyzerajú infikované nechty nechutne, a budete si ich chcieť zakryť, takto len pomôžete plesni vo vytvorení prostredia, ktoré je pre pleseň oveľa priaznivejšie. To môže viesť k zhoršení stavu infekcie, nakoľko sa pleseň dostane hlbšie než predtým. Čo sa týka nechtových salónov, uistite sa, že rešpektujú hygienické zásady a stroje dostatočne dezinfikujú.

 1. Roztok z drveného cesnaku

Nie veľa ľudí rozmýšľalo nad použitím cesnaku na kožu. No cesnak má skvelé antimikrobiálne účinky a je obzvlášť dobrý na plesňové infekcie. Ako ho teda využiť? Zoberte strúčik očisteného strúčiku a poriadne ho rozdrvte. Zmes následne vmasírujte na postihnuté miesto chodidla či ruky. Pokiaľ je to možné, miesto zakryte, napríklad s väčším leukoplastom a ponechajte pôsobiť cez noc. Ráno jednoducho leukoplast odstráňte a miesto dôkladne opláchnite a vysušte. Následne použite kvapku čajovníkového oleja. Tento proces nie je potrebné opakovať každý deň, no je doporučené ho praktizovať dva či trikrát do týždňa, dokým infekcia úplne nezmizne.

 1. Nikdy sa nevzdávajte

Dobré veci sa nestávajú zo dňa na deň. Preto nezúfajte, ak si pleseň na nechtoch či nohách vyžaduje dlhšiu dobu liečenia. Skôr či neskôr sa určite stratí. Nevzdávajte to a hlavne rešpektujte správne hygienické zásady prípadne našich jedenásť tipov. Aj po jej pominutí ale nezabúdajte na prevenčné kroky, ktoré jej opätovnému vzniku zabránia.